Славният Христов воин св. Георги Победоносец е един от най-обичаните и почитани светци на Православната Църква. Още приживе той вършел с Божията сила дивни чудеса изцерявал болни, възкресявал мъртви, обръщал към спасителната вяра в Христа множество езичници. Но и след смъртта си той продължава да помага в беди и скърби на онези, които благоговейно тачат неговата памет и го призовават в молитва.
В древна Византия християните се стараели да привличат помощта на този Божий угодник при важни свои начинания. Изображения на св. мъченик се срещали не само в църквите и домовете на вярващите, но и по войнските знамена, шлемове и щитове; той бил изобразяван дори върху печатите. Императорите Юстин II и Тиверий II започнали да секат монети с образа на св. Георги. Из цялата империя както в Сирия (родината на светеца), така и в Палестина, Финикия, Мала Азия и Европа се строели храмове на името на Христовия страстотерпец, съставяли се служби в негова чест.
В нашите земи св. Георги е бил почитан още от най-стари времена. В центъра на София и до днес е запазена (в реконструиран вид) посветената на великомъченика раннохристиянска ротонда{{ Ротонда архитектурна сграда с кръгла форма.}}.
Българите, както и съседните балкански народи, възпяват св. Георги не само като “освободител на пленените, защитник на бедните, лекар на болните”, но го почитат и като покровител на земеделието и скотовъдството. Вероятно тази вяра идва от самото име на светеца “Георги” в превод от гръцки език означава “земеделец”. Редица чудеса са показали, че той наистина е надежден помощник в нелеките трудове на селските стопани. Затова в деня на неговата памет 6 май (23 април, ст. ст.) обикновено се служат молебни за изобилие на земните плодове, поръсват се със светена вода нивите и животните, които тогава за първи път излизат на паша след зимните студове.
Обичта си към св. Георги българският народ е излял и в своите песни, където той се възпява като “милен”, “хубав” и т. н.
Открай време българските войни славят св. Георги като свой небесен покровител. Не случайно орденът “Св. Георги Победоносец” е бил навремето награда за проявена изключителна храброст.
Най-сетне сърдечната любов на българите към светеца се проявява и в това, че мнозина кръщават децата си с неговото име.
Дълбоката почит към славния Победоносец в България се дължи на действителната чудотворна помощ, която той многократно е оказвал на нашия народ. Тук ще разкажем само за някои от дивните промислителни дела на светия великомъченик, чиито чудеса като многоплодно дърво се увеличават колкото повече коренът на историята отива по-надълбоко във времето.
Чудото на св. Георги с българина
Ето един удивителен разказ, запазен в древния старобългарски литературен паметник Ръкописен пролог от ХIV-ХV в.{{ Ръкописен пролог от ХIV–ХV в., който се пази в БАН; Същият разказ се съдържа и в: Пролог от ХIV в., пазен в Троице-Сергиевата лавра, и Ръкописен сборник от ХVIIв., пазен от руското «Общество любителей древней письменности». – В: Проф. Ив. Снегаров. Старобългарският разказ “Чудо на св. Георги с българина” като исторически извор. – ГДА, т. ХХХ, 1954-1955, с. 217-240.}}
“По едно време дойде един странствуващ брат. Той носеше със себе си кръст, който вършеше много чудеса. И като престоя малко дни, разболя се и ме повика. Когато отидох при него в странноприемницата, където лежеше, той ми каза: “Благослови, отче, и се помоли за мене! Вземи тоя кръст. Дълга е неговата история, но нямам сили да ти я разкажа виждам, че краят на живота ми е дошъл, но ако ми помогне Бог, ще се опитам.”
Тогава повиках игумена и трима старци и като се помолихме, той се повдигна, седна, прекръсти се и разказа следното:
“Отче игумене Петре! Аз съм от новопокръстения български народ, когото Бог просвети със св. Кръщение през тия години чрез Своя избраник, княз Борис, наречен в светото Кръщение Михаил. Той (княз Борис) с Христовата сила и с кръстния знак победи коравото и непокорно българско племе, просвети с благоразумна светлина неговото сърце, помрачено от злоумишленото дяволско дело, отвърна го от тъмните, измамни, смрадни и богоненавистни жертви, изведе го от мрак към светлина, от измама и кривда към истина; отхвърли смрадните и нечисти техни (на българите езичници) храни, требищата им разруши, утвърди ги със светите книги в правата християнска вяра, като доведе архиепископа свети Йосиф (Стефан) и други учители и наставници, съгради черкви и манастири, постави епископи, свещеници, игумени, които да учат и ръководят народа му по Божия път. Сетне Бог го удостои с тази милост след като прие ангелски образ (схима), премина от този измамен живот в горния Йерусалим при Христа.
И докато още беше жив в монашество и вместо него владееше Владимир, неговият първороден син, по Божие благословение и по изволението на него Михаил, Симеон свали брат си{{Това станало, защото Владимир (Расате) се опитал да възвърне езичеството в новопокръстените български земи.}} и се възкачи на престола. Тогава срещу него (Симеон – бел. ред.) се надигна маджарският народ{{ Става дума за войните с маджарите през периода 894-896 г.}} и плени населението му; той се би с тях и те му надвиха. През тази година и аз участвувах във войната. Нямах никакъв сан, нито пък живеех където живее князът, а навън, сред народа.
Когато маджарите ни разпръснаха, ние, петдесет души, побягнахме по един път и както те ни преследваха, моят кон започна да изнемогва. Тогава аз извиках високо: “Господи, Боже християнски! Помогни ми по молитвите на великия мъченик Георги и ме избави!” И пак извиках: “Свети Георги, при светото Кръщение свещеникът ме нарече на твоето име; аз съм твой раб, избави ме сега от езичниците!” Тогава предният десен крак на коня затъна в земята и се счупи, а моята дружина избяга далеч от мене. Наблизо имаше една горичка и долина. Взех лъка и държейки стрелите в ръка, побягнах от коня към долината. И като се озърнах, видях маджарите да тичат към него и извиках: “Господи Иисусе Христе, помилвай ме и изпрати Своя угодник и мъченик Георги да ме спаси и запази в тоя час!”
Щом изрекох тия думи с плач, ето моят кон дойде при мене със здрав крак, а маджарите тичаха подире му: искаха да го уловят, но нито един от тях не можеше да се приближи до мен. И пак рекох: “Слава Тебе, Господи, защото не си далеч от ония, които Те призовават от все сърце! Велики Георги, бъди с мене!” Тогава възседнах коня, а маджарите, макар че ме гонеха и изстреляха много стрели, не ме засегнаха поради силата Христова и помощта на св. Георги. И начаса се намерих в своето село, което отстоеше на три дни път от мястото, където стреляха по мен маджарите. От моята дружина се върнаха само двамина, и то на втория ден след мене; всички други бяха застигнати и избити.
После Симеон, като чу, че маджарите идат пак, ни поведе отново на война. И както си лежах у дома с жена си, яви ми се мъж голобрад и тъй светъл, че не можех да го гледам в лицето. Той ми каза: “Георги, трябва да идеш на война, но си купи друг кон, защото сегашният ти ще умре внезапно на третия ден, след като излезе с тебе на път. Заповядвам ти обаче да му одереш крака, който се беше счупил, за да видиш каква е силата на Пресвета Троица и помощта на светия мъченик Георги! Каквото намериш на тоя крак, не употребявай за нищо друго, а само за честен кръст и да мълчиш за това, докато не видиш славата Божия!” Аз запитах: “Господарю, кой си ти, комуто не мога да гледам лицето?” “Аз съм, отговори той, Христовият раб Георги, когото ти молитвено призоваваше.” И като станах от сън, прославих Бога и светия мъченик Георги, а след това, както ми заповяда светецът, си купих друг кон. Преди да тръгна на война, повиках свещеника да направи св. служба, заклах най-хубавия си вол и по десет овце и свине, които раздадох на сиромасите. И заминах на война с два коня. Както вървяхме, на третия ден първият ми кон се поболя, падна и издъхна. Дружината, понеже бързаше, не ми даваше да одирам крака, но като им разказах как си беше счупил ногата, когато бягахме, (там бяха и двамата, които видяха как стана това) ме почакаха малко време, та одрахме крака и намерихме под коляното три железни обръча, които държаха здраво костта, която не беше пречупена, а само пукната надлъж. Много се опитвахме да извадим обръчите, но не можахме. Тогава отрязахме костта, положихме я на камък и с топорите я раздробихме, та така едва извадихме железата. Като се почудихме на великата и неизказана Божия милост и на бързата помощ на светия мъченик Георги, прославихме Бога и отидохме на война. И по Божията милост, колкото души заминахме, нито един не загина в тая война, а всички се върнахме здрави и читави.
Като се върнахме у дома, заварих жена си болна от огнена треска. Като мина една неделя, сетне втора и видях, че страда люто, одързостих се и се помолих така: “Господи, по молитвите на Тази, Която Те е родила, и на светия Твой угодник Георги, изцели Твоята рабиня Мария!” После положих върху нея единия обръч, след него втория, а когато накрая положих върху нея третия обръч, тя начаса оздравя, стана и прослави Бога и великия мъченик Георги. И аз, като разбрах милосърдието и човеколюбието на Пресвета Троица, повиках ковача и му рекох: “Братко, скови ми кръст от тия обръчи!” Той много разпитваше какви са тези железа, но аз не дръзнах да му разкажа. Той ми ги скова, както ми беше казал светецът.
И много други чудеса станаха с тоя кръст: с него бяха прогонвани бесове от хората, изцеляваха се от недъзи и се спасяваха във войни по молитвите на светия великомъченик Георги.”
Св. Георги взима под покровителството си Зографския манастир
Зографският манастир е основан през IХ век{{ За официална дата се приема 898 г. – годината, която е написана върху направената през ХIХ в. сребърна риза на Фануилската икона на св. Георги. През Х в. под първия Устав на Света Гора вече се среща подписът на Зографския игумен.}} от трима родни братя Аарон, Йоан и Мойсей. Според едно от преданията те били еднокръвни братя на цар Самуил, а според друго потомци на византийския император Юстиниан Велики. Като решили да оставят света, тримата приели монашество и се заселили на Атон, където се подвизавали в уединение недалеч един от друг. Построили си малка църква, но не знаели на кого да я посветят. Като приготвили дъска за храмовата икона, те пристъпили с пост и молитва към Всещедрия Господ да им открие по какъвто начин Му е угодно на кой светец или празник да посветят построения от тях храм. Една сутрин, когато влезли в църквата, те видели, че на приготвената за храмова икона дъска сам се е изобразил ликът на св. великомъченик Георги. Удивени от Божието чудо, те благодарили на Спасителя и на светеца за получената милост. Преданието разказва, че през нощта, когато по чудесен начин се изографисал ликът на великомъченика, от храма се излъчвала силна светлина и осветявала всичко наоколо.
Докато на Атон ставало това необикновено събитие, ето какво се случило във Фануиловия манастир в Сирия, намиращ се близо до Лида, родния град на св. Георги. Пред очите на игумена и братята образът от иконата на великомъченика в манастирския храм станал невидим. Те разбрали, че светецът ги напуска, и с покаяние започнали да молят Бога и светия великомъченик да им бъде открито къде е отишъл почитаният древен образ. Св. Георги се явил във видение на игумена и му казал: “Не се тревожете за мен, аз си намерих църква в жребия на Божията Майка на Атон. Ако е възможно, побързайте и вие да отидете там, защото Божият гняв вече е надвиснал над цяла Палестина”. Игуменът и братята веднага тръгнали за Света Гора, където намерили Фануилския образ на светеца, свръхестествено изографисан върху новата дъска. Утешени от грижата на светеца за тях, те се присъединили към тримата тамошни братя и заедно започнали да градят нов манастир. Нарекли го “Св. Георги Зограф”, което ще рече “Св. Георги Живописец”, в чест на славния великомъченик и за увековечаване на дивното чудо, станало с Фануилския образ на светеца.
Скоро вестта за случилото се стигнала чак до Константинопол, откъдето дошъл епископ да разследва чудото с иконата. Поради неверието си той бил вразумен от Бога чрез следното знамение. Присмивайки се на монасите, епископът си позволил да пипне с пръст чудотворния образ на светеца. Но пръстът му здраво залепнал за иконата и всички усилия да го освободят останали напразни. Тогава владиката осъзнал своя грях и се обърнал към светеца с горещо покаяние. От преживяното вълнение той за миг изпаднал в унес. Явил му се св. Георги и му казал: “Сега ти прощавам, но част от пръста ти ще остане върху иконата, та завинаги да напомня за твоето неверие”.
Св. Победоносец видимо посетил своя Атонски манастир и с друга чудотворна икона Аравийската. Тя доплувала до Атон от Арабия и спряла на брега срещу манастира Ватопед. Всички светогорски манастири искали да получат иконата и след общ съвет решили да я положат на гърба на едно необучено муле. Иноците се помолили Господ и св. Георги да им открият своята воля като насочат мулето към онзи манастир, където благоволява да се посели светият великомъченик. Добичето тръгнало по стръмните атонски пътеки и се спряло на един от хълмовете срещу Зографския манастир. Братята от обителта с радостно шествие взели иконата и я пренесли в своя храм. По-късно, на мястото, където се спряло мулето с драгоценния товар, била построена църква в чест на св. великомъченик Георги.
В Зографския манастир има и трета чудотворна икона на св. Георги, която пристигнала тук при следните обстоятелства: През ХV в. турците нападнали Молдавия с цел да я поробят. По това време тя била управлявана от воеводата Стефан VI Велики (1456-1504), който дълбоко скърбял за опустошаването и оскверняването на православните светини от неверните. Той постоянно се молел на Бога и на св. Георги пред иконата на великомъченика, която неговата благочестива майка благоговейно пазела в своя молитвен кът, да му даруват помощ в неравната борба срещу жестоките нашественици. Една нощ насън му се явил прекрасен юноша във военно облекло, който му рекъл: “Дерзай, Стефане, и не се ужасявай, че враговете ти са много! Събери своите полкове и тръгни срещу неприятеля! Аз съм изпратен при теб, за да ти явя великата Божия сила, която ще помага на твоето войнство. По време на битките вземи със себе си иконата, пред която се молеше. Но след като завършиш успешно войната, я отнеси в Зографския манастир на Атон.”
Воеводата заедно със своите дружини се отправил срещу неприятеля, носейки със себе си иконата на св. Георги, и с помощта на небесния победоносец удържал пълна победа.
След битката пленените османски пълководци помолили воеводата Стефан да им покаже всички свои военачалници, за да видят и да се поклонят на оня страшен храбрец, който като мълния се носел сред редиците им и всявал ужас в тях. Но сред събралите се молдавски пълководци те не намерили този, когото търсели. Тогава воеводата им показал иконата на св. Георги и всички мюсюлмани познали смелия юнак, който ги поразявал по време на битката. Удивени, те паднали пред образа на светеца и му се поклонили до земята.
След успешната война воеводата Стефан побързал да изпълни волята на св. великомъченик и изпратил иконата с неговия лик в Зографския манастир, който по това време бил в запустение нападенията на морските пирати, на каталонците и на латинските кръстоносци за дълго време го обрекли на разруха. Молдавският воевода направил и богати дарения за възобновяване на обителта в знак на благодарност към нейния небесен покровител.
Споменатите чудотворни икони на св. великомъченик Георги и до днес се пазят в Зографския манастир.
Св. Георги изпраща преп. Пимен Зографски в поробените български земи
Преп. Пимен Зографски, този нов апостол на българските земи, се родил в Средец от родители, които дълги години били безплодни. Още преди раждането му неговата майка била обещала, че ако Господ ѝ дарува чедо, ще го посвети Нему. Когато Павел (светското име на св. Пимен) навършил двайсет години, баща му починал, а майка му, изпълнявайки дадения обет, го връчила на своя духовник отец Тома, който живеел и служел при храма на св. великомъченик Георги. В продължение на шест години о. Тома възпитавал юношата в страх Божий и го наставлявал на духовен живот според монашеските правила. В същото време го учел на грамотност, църковно пеене и иконопис. След като се поминал, праведният о. Тома не оставил своя възпитаник, но на два пъти му се явил и го насочил към св. Атонска гора. Боголюбивият юноша се заселил в Зографския манастир, където много години се трудел в послушание, търпение, кротост и смирение. В такива богоугодни подвизи преподобният достигнал 55-годишна възраст. Тогава станало събитие, което променило по-нататъшния му живот.
Срещу храмовия празник на Зографския манастир 23 април (по църковния календар), преподобният отишъл по обичая си в пещерата на св. Козма Зографски{{ Преп. Козма Зографски починал през 1323 г.}} и там прекарал нощта в бдение и молитва. На разсъмване, преуморен от благочестивия си труд, той изпаднал в лек унес и видял градове, села и множество овци, които нямали пастир. Към подвижника се приближил войн, облечен в светли дрехи, с пастирски жезъл в ръце, който му рекъл: “Виждаш ли тези градове, села и овци?”
— Виждам отвърнал с трепет о. Пимен.
— Всички те нямат пастир и ще погинат. Затова Господ Бог Вседържител ме прати да ти кажа, че ти ще им бъдеш пастир. Вземи този жезъл и побързай да им помогнеш. А аз ще бъда с тебе; не се бой! – рекъл явилият се.
— Кой си ти? – запитал преподобният.
— Аз съм Божият раб Георги, покровителят и застъпникът на този манастир!
След тези думи явилият се изчезнал.
Когато преподобният дошъл на себе си, седнал и започнал да размишлява какво ли означава това видение. През това време от манастира дошъл неговият ученик монах Памфилий и му донесъл коливо. Отец Пимен ядял мълчаливо, дълбоко замислен за видението. Памфилий забелязал, че старецът му се намира в особено състояние и го запитал:
— Отче, защо така мълчиш и седиш вглъбен в себе си?
Св. Пимен му отвърнал:
— Чедо, недоумявам какво да ти отговоря. Не зная дали в будно състояние, или насън, но както се молех видях следното видение градове, села и много овци, които нямат пастир. И ето, застана пред мене покровителят на нашия манастир, облечен в светли воеводски дрехи, с пастирски жезъл в ръцете и ми рече: “Виждаш ли тия градове, села и овци, които нямат пастир?” Отговорих му: “Виждам”. Тогава той ми каза: “Всички те ще погинат. Затова Господ Бог Вседържител Иисус Христос ме изпрати да ти кажа, че ти ще им бъдеш пастир.” После ми даде жезъла, който държеше в ръката си, с думите: “Побързай, помогни им! Аз ще бъда с тебе, не бой се!” И като каза това, си отиде. Ето, за това размишлявам къде иска да ме прати Бог? Защото не зная, кои са тия градове и села, а и не попитах св. Георги. Помоли се на Бога и ти, чедо, да ми открие видението!
След като отпратил ученика си в манастира, преподобният продължил да моли Бога и св. Георги да му открият каква е волята Божия за него. И ето, един ден по време на молитва отново му се явил светият великомъченик и рекъл: “Защо недоумяваш и се бавиш? Градовете и селата са твоето отечество и околностите му, а овцете без пастир са техните жители. Иди и ги утвърди в Христовата вяра, обнови църквите им и съгради манастири! Ето, Бог вложи в сърцето на султана благоразположение да даде на християните свобода да си градят църкви.” След тези думи, светецът станал невидим. Св. Пимен отишъл в манастира и разказал за всичко това на един прозорлив старец, който го посъветвал да побърза да изпълни повелението на св. Георги. С благословението на игумена преподобният се отправил към своята родина. Тук той обиколил целия софийски край, като проповядвал сред народа и го напътствувал как да изпълнява Христовите заповеди. Съградил около 300 църкви и 15 манастира. Някои от новопостроените Божии храмове той сам изографисал, като обучил на иконопис и други способни за това люде. Вестта за преподобния и за вършените от него чудеса се разнесла из цялата българска земя. Християни от Видинско и от Доростолско идвали да го канят да проповядва словото Божие и в техните краища, защото народът тънел в езически суеверия, а някои дори приемали мохамеданството. Преп. Пимен обиколил и тези места като ревностен Христов проповедник. Благодарение на неговите трудове бил въздигнат и разореният Суходолски{{ Сега се намира в Източна Сърбия, близо до Княжевац (съгласно изследванията на проф. Петър Динеков: виж в публикуваното от него житие на св. Пимен в “Известия на Института за българска литература”, 1954, кн. 2, с. 233).}} манастир.
Когато се намирал още в онзи край, отново му се явил св. Георги. Великомъченикът открил на преподобния, че е наближило времето за неговото преминаване във вечния живот и затова да побърза да се прибере в Черепишкия манастир, който сам основал. Скоро след като се завърнал в манастира, преподобният се разболял, простил се с всички братя, причастил се със Св. Христови Тайни и предал Богу своя дух. Братята го погребали на 3 ноември 1610 г. Така заръчал сам св. Георги преп. Пимен да бъде погребан в деня на есенното празнуване паметта на светеца{{ На този ден се празнува освещаването на храма “Св. великомъченик Георги Победоносец” в гр. Лида. Това събитие станало през IV в., което показва, че църковното почитане на св. Георги като светец е започнало веднага след кончината му.}}.
И днес славният великомъченик не забравя тези, които го обичат и почитат. Той е бърз закрилник на изпадналите в беда, помощник на селските труженици, пазител на честните воини, хранител на православната вяра, защитник на православните люде. Нека с молитва и упование търсим неговата помощ и той не ще ни остави.
* * *
О, свети всехвални великомъченико и чудотворецо Георги! Погледни милостиво към нас като бърз помощник и измоли от човеколюбивия Бог да не ни осъжда според нашите беззакония, но да постъпи с нас по Своята велика милост. Не пренебрегвай молитвата ни, но ни изпроси от Христа, нашия Бог, тих и богоугоден живот, душевно и телесно здраве, плодородие на земята и изобилие във всичко; да не обърнем в зло благата, които Всещедрият Бог ни дарува чрез теб, а да ги използуваме за възвеличаване на Неговото свято име и за прослава на твоето крепко застъпничество. Измоли от Него да дарува на православното и боголюбиво войнство победа над враговете и да утвърди в нашето Отечество неизменен мир и благословение. А най-вече да ни огради с полка на Своите ангели, та да се избавим след излизането от този живот от козните на лукавия и от неговите тежки въздушни митарства и да се явим оправдани пред престола на Господа на славата. Чуй ни, Христов страдалецо Георги, и непрестанно се моли за нас на нашия Владика Триипостасния Бог, та по Неговата благодат и човеколюбие, с твоята помощ и застъпничество, да получим милост и заедно с ангелите и с всички светци да застанем отдясно на Праведния Съдия и да Го славим с Отца и Светия Дух, сега, всякога и вовеки веков. Амин.
Публикувано в „Православно слово“, бр. 2/2003, 2-7.